Proč se astma zhoršuje během zimních měsíců?
Pro astmatiky může být zima nejnáročnějším obdobím v roce. Astma má mnoho lidí spojeno výhradně s příchodem jara a s pylovou sezónou, ale opak je pravdou. Chladný a suchý vzduch během zimních měsíců a náhlé změny počasí umí našim dýchacím cestám pořádně zavařit. Proč tomu tak je a co s tím můžeme dělat?
Pro začátek je třeba si uvědomit, jak takové astma vlastně probíhá a co se děje s naším tělem. Když člověk trpí na astma, jeho dýchací cesty (bronchiální trubice) se v reakci na určité spouštěče zvětší a zanítí. Takto zduřelé dýchací cesty se náhle výrazně zúží a nemohou tak přijmout dostatek vzduchu. To je důvod, proč mají astmatici často potíže s chycením dechu.
Existuje spojení mezi chladným vzduchem a astmatem?
Rozhodně ano. Zima je pro lidi trpící astmatem obzvlášť obtížná. Čínská studie z roku 2014 zjistila, že hospitalizace kvůli astmatu vzrůstá každoročně právě během zimních měsíců. Další výzkum ukazuje, že ve studeném klimatu severního Finska až 82 % astmatiků zažilo dušnost při cvičení nejčastěji za chladného počasí. Když máme fyzickou aktivitu, jako je rychlejší chůze, cvičení nebo běh, tělo potřebuje více kyslíku, a naše dýchání se tak zrychluje. Při fyzických aktivitách často nesprávně dýcháme ústy místo nosem, abychom vdechli co nejvíce vzduchu. Nosní dírky mají krevní cévy, které vdechnutý vzduch ohřívají a zvlhčují, než dosáhne do našich plic. Naopak vzduch, který vdechujeme přímo ústy, zůstává studený a suchý. Pohyb a zvýšená aktivita venku za chladného počasí tak rychle dodává chladný vzduch do našich dýchacích cest a může působit problémy.
Suchý a studený vzduch je nepřítel astmatiků
Ledový vzduch během zimních měsíců je obvykle suchý. Když vdechujeme suchý vzduch, tekutina v dýchacích cestách vypařuje rychleji, než dokáže být nahrazena. Suché dýchací cesty se dráždí a zduřují, což jednoznačně zhorší veškeré příznaky astmatu. Studený vzduch kromě toho také způsobuje, že dýchací cesty začnou produkovat látku nazývanou histamin, což je stejná chemická látka, kterou tělo vytváří během alergické reakce. Chladné počasí také zvyšuje tvorbu hlenu. Naše dýchací cesty jsou obloženy ochrannou vrstvou hlenu, která pomáhá odstraňovat nezdravé částice. V chladném počasí produkuje tělo více hlenu, ten je však hustší a lepivější než ten „obvyklý“, což způsobuje, že přebytečný hlen činí astmatiky náchylnějšími k nachlazení a jiným infekcím, které pak mohou vést k otoku a podráždění dýchacích cest, což opět vyvolává nepříjemné příznaky astmatu.
Pomůže prevence v podobě inhalace
Postupů, jak si od příznaků astmatu (nejen) v zimě ulevit, je hned několik. Jedním z těch nejúčinnějších je posilování plicních sklípků pravidelnou inhalací. Účinnost prevence i léčby s pomocí inhalátoru spočívá v efektivní inhalaci léků, které se tak dostanou přímo do plic a pomáhají bojovat s respiračními onemocněními, astmatem, ale klidně i „jen“ s obyčejnou rýmou a ucpanými dutinami. Použití inhalátoru bývá doporučováno i doktory a odborníky. „Na zlepšení stavu dýchacích sliznic je důležitý volný nos a zvlhčená sliznice. Nos je vstupní brána pro všechny škodliviny. Doporučuji pravidelné oplachování nosní sliznice konvičkou nejlépe s Vincentkou. Pomoci si můžete také inhalováním. Lze použít např. inhalátor Celimed U- 615,“ uvádí MUDr. Jarmila Seifertová. Inhalovat můžeme farmaceutické inhalační prostředky nebo již zmíněnou Vincentku, která je nyní k vybraným inhalátorům Celimed zdarma.
Nezapomínejme na teplo a hydrataci
Zásadní je také pít dostatek vody, teplých polévek a čaje bez kofeinu, aby tělo zůstalo hydratované. Kromě toho je důležité udržovat tělo v teple. Zimní astma může být do jisté míry ovlivněno i volbou oblečení během chladných měsíců. Teplé oblečení chrání nejen před přímým vystavením chladnému vzduchu, ale může posloužit také jako bariéra proti alergenům způsobujícím astmatické reakce. Nezapomínejme tedy při odchodu z domu na šálu, která nás před vdechováním ledového vzduchu ochrání!
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock