Problém a řešení

Rostlina, která vás zbaví rýmy i stresu

Pokud dáváte přednost výrazně dekorativním pokojovým rostlinám, pak pro vás rýmovník nebude ten pravý. Vzhledem je totiž nenápadný a připomíná hluchavku, s níž je koneckonců příbuzný. Ale najít pro něj v bytě trochu místa se rozhodně vyplatí, protože rostlinka se vám bohatě odmění.

O zázračných účincích kdečeho na kdeco se dozvídáme každý den. Mnohé bombastické informace typu objevení dokonalého prostředku na hubnutí je lepší brát s rezervou, ale faktem je, že existují i takové, které za vyzkoušení stojí, například molice. Ovšem nikoli onen drobný motýlek, který ničí zeleň stejně jako mšice. Molice (Plectranthus) je rostlina, která má mnoho názvů, například španělský tymián, kubánské oregano, mexický nebo řecký eukalyptus – aniž by s eukalyptem měla cokoli společného – moud či rýmovník. Okrasný druh molice také patří k velice oblíbeným převislým balkonovkám.

Z Austrálie do světa

Jako rýmovník jsou mnohdy označovány všechny druhy rodu Plectranthus, tedy molice, kterých je asi 350, ale nejčastěji se jedná o pojmenování australského druhu Plectranthus argentatus. Z původní domoviny, tedy z Austrálie, se rozšířil v podstatě do celého světa. Mezi léčivky je rýmovník řazen pro vysoký obsah omega-6 mastných kyselin, vitaminů A a C, ale především vonných silic. Ty se z dužnatých listů uvolňují už pouhým jemným dotykem, pokud je promnete nebo rozlomíte, vůně je mnohem intenzivnější. A jak název rostliny napovídá, inhalování jejích aromatických látek se doporučuje při rýmě a nachlazení. Dalším způsobem využití, a to i pro astmatiky, je nádobka s vodou a několika lístky rýmovníku, kterou na noc postavíte na topení. Je prokázáno, že především ve vytápěných místnostech se mnohem lépe dýchá, když v nich pěstujete alespoň jeden rýmovník, který můžete umístit nejen do obýváku, ložnice či dětského pokoje, ale i do kuchyně, pokud v ní máte denní světlo. Nasekané lístky rostlinky totiž můžete použít jako koření na zvěřinu, jehněčí, kuřecí i hovězí maso, ale i do salátů a dalších pokrmů.

Inhalování, jednoduše řečeno prosté očichávání rozemnutých lístků rýmovníku, je nejsnazším způsobem léčby rýmy, nachlazení, bolestí v krku i dýchacích problémů. Foto: Shutterstock

Neléčí jen rýmu

Inhalování, jednoduše řečeno prosté očichávání rozemnutých lístků rýmovníku, je nejsnazším způsobem léčby rýmy, nachlazení, bolestí v krku i dýchacích problémů. Vnitřně by měl rýmovník fungovat i na další neduhy. Odvar zmírňuje bolesti hlavy, léčí zánět průdušek, snižuje teplotu, ale také vysoký krevní tlak a reguluje hladinu cholesterolu. Vyzkoušet jej můžete například při žaludečních křečích, průjmu, jaterních poruchách, ledvinových a žlučníkových kamenech. Významně pomáhá také při otocích končetin a odvodňování organismu. Výluhem z rýmovníku lze ošetřit i drobné oděrky, popáleniny, pohmožděniny nebo i ekzematickou pokožku. A pokud patříte k lidem, kteří jsou neustále ve stresu, noste třeba po kapsách neustále několik lístků rýmovníků a občas si k nim přivoňte – uvidíte, jak vás jejich vůně uklidní. Zároveň se tak budete chránit před rýmou a nachlazením. Nemusíte mít obavy, že vám lístečky hned zvadnou, jsou tak dužnaté, že vydrží dlouho svěží. I proto se rýmovník velice špatně suší, ale proč to dělat, když je lepší mít stále čerstvý v květináči, kde velmi rychle dorůstá.

Vyrobte si sirup

Jednou z mnoha možností výroby rýmovníkového sirupu je zalít litrem horké vody citrusové ovoce, například jeden oloupaný pomeranč a jeden citron, a zhruba 40 omytých a natrhaných lístků rýmovníku. Směs necháme zakrytou 24, ale ještě lépe 48 hodin macerovat, poté přecedíme do hrnce, přidáme asi kilogram – může ho být pochopitelně méně – bílého nebo třtinového cukru a za občasného míchání vaříme na mírném plameni hodinu až dvě, dokud sirup nezíská patřičně hustou konzistenci. Hotové slijeme do lahviček. Tímto sirupem si pak můžeme osladit čaj z rýmovníku, jehož příprava je velice jednoduchá: několik lístků přelijeme dvěma deci převařené, mírně zchladlé vody.

Pěstovat ho je snadné

Rýmovník můžete koupit ve specializovaných obchodech nebo si u známých můžete kousek rostlinky uštípnout, pochopitelně se svolením majitelů. Množí se totiž vrcholovými řízky a k zakořenění mu stačí několik dní ve sklenici s vodou. Pak už ho můžete zasadit do květináče s propustným substrátem a umístit ho na světlé místo, ovšem nikoliv na přímé slunce, to by rýmovníku neudělalo dobře. Stejně tak mu nesvědčí přemokření, ale při správné péči budete mít pokojovku obsypanou velkými srdčitými listy, které budete moci dát vzhled podle svého. Buď jí necháte růst dlouhé šlahouny, nebo ji budete zaštipovat například do tvaru koule a „přebytky“ budete využívat k léčebným účelům.

Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakce







Koupit časopis