Prevence

Screeningové programy se vyplatí využít!

Díky screeningovým programům v České republice výrazně klesá úmrtnost na nejčastější typy rakoviny. Například úmrtnost na karcinom prsu se od zavedení screeningu snížila o 32 %. Zájem o některé z preventivních programů stoupá, u jiných stagnuje, nebo dokonce klesá.

Podle statistik za období 2018–2022 byly nejčastějšími příčinami úmrtí v České republice na zhoubné novotvary rakoviny plic, tlustého střeva a konečníku, slinivky břišní a prsu. Tyto nemoci byly zodpovědné za více než polovinu úmrtí na rakovinu. I přesto se úmrtnost na některé nádory v posledních letech zřetelně snižuje, což je důkazem účinnosti screeningových programů, které jsou v ČR plně hrazené. „Statistiky ukazují, že od zavedení screeningu nádorů prsu v roce 2002 byly odhaleny v 67 000 případech zhoubné nádory. Drtivá většina z nich v časných stádiích a s velmi úspěšnou léčbou. Úmrtnost na karcinom prsu poklesla od zavedení screeningu o 32 %. U tlustého střeva a konečníku došlo díky screeningům ke snížení úmrtnosti o 48 % a výskytu dokonce o 32 %, kdy bylo mezi lety 2006-2023 zachyceno 203 000 adenomových polypů, ze kterých se může vyvinout časem zhoubný nádor a 14 500 karcinomů,“ popisuje PhDr. Karel Hejduk, vedoucí Národního screeningového centra, a přidává ještě třetí statistiku: „Co se týká screeningu nádorů děložního hrdla, bývá ročně provedeno více než 2 miliony cervikálních cytologií, kdy podíl abnormálních nálezů činí přibližně 3 %. Nicméně od 2008 byla snížena úmrtnost na tuto diagnózu o 24 % a počet nových případů o 25 %.“

Screeningové programy v ČR – novinka

Rozsah screeningových programů v České republice je naprosto unikátní a patří k naprosté špičce na celém světě. Pro občany ČR jsou dostupné a plně hrazené dlouhodobě zavedené screeningové programy zaměřené na karcinom prsu pro ženy od 45 let, děložního hrdla pro dospělé ženy v rámci gynekologické prohlídky a tlustého střeva a konečníku pro všechny osoby od 50 let. Současně došlo k rozšiřování možností pro časný záchyt dalších vážných onemocnění. Jedná se o program zaměřený na odhalení časných stadií karcinomu plic, který je určen pro kuřáky, nebo bývalé kuřáky nad 55 let, či program zaměřený na odhalení karcinomu prostaty v časných a dobře léčitelných stadiích pro muže od 50 let. Od 1. ledna 2024 vešlo v platnost také očkování proti HPV zdarma pro dívky i chlapce od dovršení 11 let do dovršení 15 let, což přináší efekt, protože podíl proočkovanosti proti HPV v čase roste – u dívek dosahuje 70 % a u chlapců téměř 50 %. „Úplnou novinkou je program zaměřený na jednoduché ultrazvukové vyšetření, který má za cíl odhalit nebezpečné rozšíření břišní tepny. Toto vyšetření je určeno pro muže ve věku 65 až 67 let. Všechny screeningové programy by měl doporučit svým klientům praktický lékař, případně gynekolog. Velkou roli hrají i zdravotní pojišťovny, které aktivně přistupují k podpoře účasti na těchto screeningových programech svých pojištěnců,“ doplňuje Hejduk.

Zájem o prevenci rakoviny kůže, prevence rakoviny prostaty na chvostu

Pro včasný záchyt vážných onemocnění využívají pojišťovny především preventivní programy poskytované klientům jako benefit hrazený z Fondu prevence. Obvykle navazují na celonárodní screeningové programy a doplňují je tam, kde tyto plošné programy zatím chybí. „Naše preventivní programy připravujeme v souladu s postupy uznávanými odbornými společnostmi. Ze všech zdravotních pojišťoven nabízíme nejširší rozsah preventivních vyšetření,“ objasňuje Mgr. Věnceslava Šlechtová, vedoucí odboru preventivních programů OZP, a doplňuje aktuální statistiky: „V posledních letech mají pojištěnky OZP trvale vysoký zájem o prevenci rakoviny prsu. V roce 2024 prudce stoupl zájem našich pojištěnců o preventivní vyšetření na odhalení osteoporózy (téměř trojnásobně) a o prevenci rakoviny kůže (o téměř 28 %). Naopak v uplynulém roce klesl zájem o prevenci infarktu (o téměř 38 %) a doslova skokově spadla poptávka mužů po prevenci rakoviny prostaty (o více než 83 %), což může souviset se zavedením plošného programu časného záchytu tohoto onemocnění. V ostatních našich preventivních programech zaměřených na závažná civilizační onemocnění zájem, sice mírně, ale setrvale stoupá.“

Nízká účast na screeningu

I přes vysokou účinnost screeningových programů se jich stále mnoho občanů neúčastní, což zvyšuje riziko, že nádor bude zachycen až v pokročilém stádiu, kdy se šance na úplné vyléčení znatelně snižují. Podle aktuálních statistik se programů screeningů rakoviny prsu účastní pouze 70 % žen a rakoviny děložního hrdla 80 %, což jsou zdánlivě vysoká čísla, ale mohla a měla by být ještě vyšší.

„Rakovina tlustého střeva a konečníku je v České republice jednou z nejčastějších forem rakoviny. Screening umožňuje včasné odhalení změn, které by se mohly vyvinout v nádor. Právě tento screeningový program u nás není dostatečně využíván – účastní se ho jenom 47 % cílové skupiny, což je velká škoda,“ dodává PhDr. Karel Hejduk, vedoucí Národního screeningového centra.

Text: redakce, foto: Shutterstock

Tip na závěr

Každý, komu není jeho zdraví lhostejné, by měl využít jedinečného systému preventivních vyšetření, který v Česku máme. Včasné odhalení počínající nemoci znamená vyšší šanci na uzdravení, mírnější průběh nemoci a výrazně nižší dopady toho onemocnění na běžný život .

Koupit časopis