Seznamte se s královnou antioxidantů
Název temnoplodec zní až hrůzostrašně a člověk by si pod ním spíše představil tajemného a děsivě vyhlížejícího tvora z mořských hlubin než pěkně vypadající keř, na jehož plodech si pochutnáme, a ještě prospějí našemu zdraví.
Arónie (Aronia melanocarpa) jinak zvaná temnoplodec černý nebo chokeberry nese český botanický název černý jeřáb. Jedná se o opadavý keř dorůstající zhruba do dvou metrů výšky, který v květnu zdobí bílé až narůžovělé kvítky. Plody, chutné dužnaté malvice černé barvy, začínají dozrávat koncem srpna. Právě ony jsou předmětem zájmu sběračů, protože se v nich koncentruje rekordní množství antioxidačních látek. Bobulky chutnají i ptákům, což je dobře, protože právě oni pak roznášejí semínka do velkých vzdáleností od původních rostlin a přispívají k dalšímu rozmnožování.
Odkud arónie pochází?
Za její domovinu jsou považovány vlhčí východní lesnaté oblasti Severní Ameriky. Původní indiánští obyvatelé využívali arónii smíchanou se solí k úpravě potravin, aby prodloužili jejich trvanlivost a mohli je déle skladovat, v zimě pak bobule pojídali jako prevenci nachlazení. Do Evropy se rostlina díky cestovatelům dostala v průběhu 17. a 18. století, ale výraznějšího ohlasu se tehdy nedočkala. To se později výrazně změnilo. Dnes je arónie hojně využívána jako okrasný keř v zahradách, ale především se pěstuje pro své plody. Její výhodou je i to, že je nenáročná a v mírném pásmu se jí bez problémů daří. Prospívá jí slunce, ale nevadí jí vyrůstat ani ve stínu pod vyššími stromy. V době, kdy dozrávají plody, je nutné chránit je před ptáky, tedy v případě, že je chcete využít pro sebe. Sklízejí se řádně vyzrálé, to znamená, že musejí mít černou barvu, a pak se suší nebo zpracovávají do kompotů džemů, sirupů a podobně.
Ovoce plné vitaminů
Takové jsou plody arónie neboli temnoplodce černého alias černé jeřabiny. Není divu, že se o ni zajímají i odborníci. Výzkumy provedené v posledních desetiletích například v Polsku nebo v Americe potvrdily, že arónie černá obsahuje značné množství živin, díky nimž má mimořádné protizánětlivé účinky. V plodech najdeme vitaminy P (flavonoid), C i H, vitaminy A, E, K, několik z řady B a mnoho dalších látek včetně řady stopových prvků. Na lékařské univerzitě v Plovdivu zkoumali, jaký vliv má šťáva z arónie černé při léčbě diabetu, a dospěli k závěru, že je výborným léčebným doplňkem. Výsledky výzkumů na univerzitě v americkém Illionis zase jednoznačně potvrdily, že temnoplodec stimuluje krevní oběh, zabraňuje vzniku krevních sraženin, posiluje srdce a chrání močové cesty před zánětlivými onemocněními. Mnoho dalších klinických studií podalo svědectví o vynikajících účincích této rostliny na lidské zdraví. Lze ji použít při střevním onemocnění, při žaludečním kataru, při nemocech jater a žlučníku, snižuje také krevní tlak, zmírňuje kožní onemocnění a alergické reakce a tak dále. Zkrátka černý jeřáb si skutečně zaslouží naši pozornost, a to nejen jako okrasný keř. Třeba i proto, že kromě výše zmíněného zlepšuje paměť a koncentraci.
Co udělat s bobulemi
Dají se pojídat jen tak, přímo z keře. Ale protože díky tříslovinám, které obsahují, mají trochu svíravou chuť, nemusí každému v této podobě chutnat. Pak není nic snazšího než si vyrobit třeba šťávu nebo džem v kombinaci s dalším ovocem – ten je velice oblíbený v anglosaských zemích. Je nutné ale počítat s tím, že tepelnou úpravou se ztratí trocha vitaminů, proto je vhodnější využívat recepty, které plody zpracovávají za studena. Užitečné také je alespoň část úrody si nasušit k pozdějšímu použití, kdy si z bobulek můžeme vařit čaj, ale třeba je i přidávat do některých pokrmů. Zmrzlinám, jogurtům, cukrářským výrobkům, nápojům a dalším potravinám dodá několik bobulí arónie pěknou fialovou barvu. Ale v případě, že si nejste zcela jisti tím, že rozeznáte temnoplodec černoplodý neboli arónii od jiných keřů, jejichž plody mají také černou barvu a kulatý tvar, raději neriskujte a kupte si už hotovou šťávu, usušené bobule nebo čajovou směs, která arónii obsahuje. K sehnání jsou i další produkty s arónií, například džusy.
Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakce
NĚKOLIK RECEPTŮ Z ARÓNIE
Zdravá marmeláda
Suroviny: 2 l plodů černé jeřabiny, 1 kg krystalového cukru, ½ l vína (i ovocného), ½ lžičky skořice, 5 roztlučených hřebíčků, sklenka rumu, případně špetka konzervačního přípravku
Jeřabiny oddělíme od stopek, propláchneme teplou vodou a necháme okapat. Vsypeme do kastrolu, podlijeme vínem a vaříme asi půl hodiny. Pak plody trochu rozmačkáme, přidáme koření a cukr a povaříme do zhoustnutí. Vlijeme rum a kdo chce, může ke konci přisypat trošku konzervačního přípravku proti plísním, ovšem nutné to není, protože cukr i alkohol jsou dostatečnými konzervanty. Navíc marmeláda je tak dobrá, že ji stejně příliš dlouho skladovat nebudete. Ještě vařící marmeládu vlijeme do menších skleniček, zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Pečený čaj
Suroviny: 1 l očištěných plodů arónie, 700 g cukru, 1 vanilkový cukr, 1 celá skořice, nakrájená dužnina z 1 pomeranče (použít můžete i jiný citrusový plod), 150 ml portského vína, 100 ml vody
Čisté jeřabiny nasypeme do pekáče, přidáme koření, nakrájenou dužninu z celého pomeranče, posypeme cukrem a podlijeme vodou. Pekáč vložíme do trouby vyhřáté na 200 °C a od bodu varu pečeme 40 minut. Pak změklé bobule rozmačkáme, přilijeme portské víno (případně jiné jemu podobné) a pečeme ještě zhruba dalších 10 minut. Horký pečený čaj naplníme do malých skleniček, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru, dokud obsah nevychladne.
Na posílení organismu a detoxikaci
Jednu polévkovou lžíci kompotu, sirupu, marmelády nebo výše zmíněného pečeného čaje z arónie zamíchejte do jogurtu, tvarohu nebo kefíru, přidejte jednu čajovou lžičku medu s pylem a promíchejte. Konzumujte jednou až dvakrát denně po dobu dvou týdnů.