Prevence,  Problém a řešení,  Zdraví v kuchyni

Toaletní trable (nejen) na cestách

Průjem je nepříjemná zdravotní patálie, která vás dokáže na několik dní zcela vyřadit z běžného života. Nejlepším způsobem, jak mu předcházet je důsledná prevence. A platí to nejenom o dovolených, což dokazuje i poslední epidemie infekčního průjmu v několika evropských zemích.

Poslední a stále ještě aktuální epidemie střevní nákazy je podle odborníků jedna z největších svého druhu nejen v Evropě, ale na celém světě. Infekcí se nakazily stovky lidí jenom v Německu, ale i v Dánsku, Švédsku, Británii, Rakousku, Švýcarsku a Nizozemsku. Chorobu prý způsobuje nový, velice agresivní kmen bakterie E. coli a zahraničních lékaři tvrdí, že zřejmě jde o zatím nejjedovatější typ, jaký se u lidí objevil. A ačkoliv je už infekce na ústupu, odborníci nepřestávají klást důraz na důslednou prevenci. Hygienici proto doporučují, aby lidé zachovávali hygienické zásady, myli si ruce před každým jídlem a po každém použití toalety. Ruce se mají umývat i při přípravě jídla. Člověk by to měl udělat i po nakrájení zeleniny, než začne chystat maso či porcovat hotové jídlo. Nutné je také čistit kuchyňské pracovní plochy a náčiní. Stačí běžné mýdlo a čisticí prostředky. Tedy totéž, co platí v případě obligátních letních či cestovatelských průjmů. Chcete o nich vědět více? Čtete dál!

Začíná to křečí

Křeče v břiše, plynatost, ale také horečka, zvracení a celková únava – to mohou být jedny z mnoha příznaků průjmového onemocnění. Průjem bývá většinou signálem jiné nemoci nebo obrannou reakcí našeho organismu na narušení trávicího ústrojí, zejména střev, ale i žaludku, slinivky a jater. Projevuje se častou stolicí (více než tři denně), většinou řídkou až vodnatou. Při podrážení trávicího traktu dochází ke zrychlení pohybu střev, nedostatečnému trávení a vstřebávání živin. Střeva nejsou schopna vstřebat tekutiny, které jsou obsažené ve strávené potravě, a tyto přebytky tělo vylučuje ven.

Není průjem jako průjem

Průjmová onemocnění se dělí podle délky trvání obtíží a jejich příčiny na akutní a chronická. Akutní průjem postihuje člověka náhle a na krátkou dobu, maximálně 14 dní. Způsobit jej mohou viry nebo bakterie, které napadají trávicí ústrojí. V některých případech může být příčinou onemocnění i výskyt parazitů v lidském těle. Třetinu průjmových onemocnění mají na svědomí viry. Mohou způsobit průjem u každého člověka bez ohledu na věk. Vyskytují se zejména u dětí, přičemž u těch nejmenších bývají nejčastější příčinou obtíží rotaviry. Druhou nejvíce ohroženou skupinou jsou starší lidé. Jakmile se viry dostanou do těla, proniknou do enterocytů, buněk nacházejících se v tlustém nebo tenkém střevě, začnou se množit, ničí buňky, a brání tak správnému vstřebávání tekutin. Průjmové onemocnění mohou způsobit i bakterie, které se dostanou do zažívacího ústrojí. Nejčastěji k tomu přispívá:

  • nedodržení základních hygienických zásad, například mytí rukou po použití toalety,
  • nedostatečně omyté ovoce a zelenina,
  • kontaminovaná vejce a produkty z nich vyrobené,
  • kontaminované maso a mléčné výrobky,
  • špatně tepelně zpracované maso,
  • přímý kontakt s nemocným zvířetem.

Poznejte rozdíl

Bakteriální průjmy postihnou člověka zpravidla náhle. Přidat se může i horečka, celková slabost, zvracení a bolesti břicha. V některých případech se může ve stolici objevit i krev. Bakterie, které se dostanou do trávicího ústrojí, poškodí buňku. Ta pak není schopna vstřebávat tekutiny. Bakterie v ní může způsobit zánět a nadměrnou sekreci. S bakteriálními průjmy se mohou setkat lidé nejen při pobytu v zahraničí a exotických zemích, ale i doma. Zdrojem nákazy je nevhodná strava, například příliš kořeněná jídla, velké množství tuku použité při přípravě jídla a podobně. Častým zdrojem bakterií jsou také kontaminované kostky ledu nebo voda, nepasterizované mléčné výrobky, málo tepelně upravené maso a ovoce bez slupky.

Co dělat při průjmu

Průjem v počátcích řeší většina pacientů samoléčbou. Pokud člověka postihne, je třeba dodržovat určitá režimová opatření. Nemělo by se zapomínat doplňovat ztracené tekutiny a minerály. Vhodné jsou neslazené čaje, nesycené minerální vody nebo iontové nápoje. Sůl ve více osolené polévce doplní chybějící draslík. Součástí léčby by měla být i strava bohatá na vitaminy a minerály, která však nezatěžuje trávicí ústrojí. V rámci diety je vhodné zvolit suchary, piškoty, banány nebo rýžový odvar. Jakmile se zdravotní stav pacienta zlepší, může do svého jídelníčku zařadit také vařené brambory a vařené nebo dušené bílé maso.

Co si koupit v lékárně

Léčbu průjmů je možné řešit i pomocí volně prodejných léků. Protože není často známa příčina onemocnění, tedy není zřejmé, zda se jedná o průjem virový nebo bakteriální, je vhodné vybrat pro pacienta takovou léčbu, která funguje na oba typy průjmu. Je vhodné použít přípravky, které působí na přírodní bázi, dokážou navázat toxické látky, nezrychlují ani nezpomalují trávení a mají minimální nežádoucí účinky, protože se nevstřebávají. Léčivé přípravky by však neměly barvit stolici. Krev ve stolici totiž může být signálem i vážnějšího onemocnění.


Akutní průjmové onemocnění by nemělo trvat déle než tři až pět dní. Pokud přetrvává déle, provází je vysoké horečky a zvracení, měl by nemocný vyhledat lékaře. Obzvláště nebezpečné mohou být průjmy u malých dětí a starších osob, neboť je ohrožuje především rychlá dehydratace. Nemocný by neměl podceňovat ani další příznaky, například krev ve stolici. Foto: Shutterstock

Základní je prevence!

Jak zdůrazňují odborníci, dodržováním správných hygienických zásad mohou lidé ve většině případů průjmům předejít. Chce to jen trošku disciplíny a pečlivé dodržování hygienických návyků. A to znamená především časté mytí rukou. Hlavně když se pohybujeme venku a dotýkáme se různých předmětů (kliky, výtahová tlačítka, veřejné telefony, toalety). Častým zdrojem bakterií a virů způsobujících průjmová onemocnění bývají také nedostatečně tepelně upravené potraviny. Proto se doporučuje v letních měsících vyhýbat se stánkům s rychlým občerstvením i všem potravinám prodávaným na ulici. Zároveň by měl mít každý na paměti, že i ovoce a zeleninu je třeba před konzumací vždy pečlivě omýt. Při cestách do zahraničí by se měli lidé vyhýbat i nebalené vodě, ovoci a zelenině bez slupky, syrovému masu a nepasterizovaným mléčným výrobkům. Průjmové onemocnění si však můžete přivodit i doma, a to podomácku vyrobenými vaječnými koňaky, krémy nebo nedostatečným zpracováním celé řady potravin.

Beata Gáliková, foto: Shutterstock







Koupit časopis