Trápí vás, že má váš muž nějaká ta kila navíc?
Tak jej přestaňte ubezpečovat, že mu to sluší, a podpořte ho v hubnutí. Bude se dobře cítit, lépe vypadat a zároveň prospěje svému zdraví.
Nechce se mi věřit, že podle některých průzkumů až 77 procent mužů s nadváhou nepovažuje svá nadbytečná kila za problém. Že by se jim líbily bříška, špeky a zadýchanost po každém rychlejším kroku? Možná. Ale pokud své muže máte rády, umožněte jim, aby zhubli. Povzbuďte je, poraďte jim, a pokud to nepomůže, postrašte je trošku medicínskými fakty, protože ta prý na muže zabírají nejlépe.
Povzbuďte ho!
Takovým povzbuzením může být fakt, že muži hubnou podstatně lehčeji než ženy. Potvrzují to i výzkumy, podle kterých většina mužů dokáže za nějaké tři měsíce v pohodě shodit pět procent své tělesné váhy, zatímco stejného výsledku dosáhne jen polovina žen. Jedním z důvodů je fakt, že mužům lépe roste svalová hmota, a proto se jim pohyb vyplatí víc. Dalším důvodem je trochu jiný metabolismus, a také skutečnost, že muže obvykle trápí nejvíce tuk kolem břicha, takže vypadají jako jablka, na rozdíl od žen, kterým se tuk ukládá spíš na bocích a hýždích a jejich tělo připomíná hrušku. A lidé s tvarem jablka hubnou snáz než hrušky. Snižování váhy u mužů nahrává i to, že na rozdíl od žen nedrží příliš často diety, tudíž jim tolik nehrozí jo-jo efekt.
Poraďte mu!
Pokud chce muž zhubnout, je pro něj nejdůležitější to, aby se naučil jíst častěji, tedy pětkrát denně, a dávat si pozor, aby byl poměr přijímaných živin byl vyvážený, radí odborníci. Platí totiž, že muži toho mohou sníst více, protože jsou vyšší a mají více svalové hmoty. Z těchto důvodů by měli mít v jídelníčku více bílkovin – samozřejmě s nízkým obsahem tuku. Při hubnutí je však důležité omezit některé potraviny, nápoje i jiné pochutiny, které by vzhledem ke svému charakteru mohly způsobit potíže (například alkohol, cigarety, uzeniny a podobně). Fakt ale je, že mužům většinou stačí minimálně snížit příjem potravy a proces hubnutí je téměř vždy úspěšný. To proto, že se raději uchýlí k příjemnějším činnostem, a to ke cvičení, jímž si pěkně vytvarují postavu.
Jak začít a jak často cvičit
Pokud se váš muž rozhodne pustit do hubnutí tak, že si zabalí tepláky do batohu a jde se totálně zničit do nejbližšího fitka, zastavte ho: S cvičením je potřeba začít zvolna! Určitě by se měl alespoň zpočátku věnovat spíše nějakému aerobnímu sportu jako běh, plavání, jízda na kole nebo běh na lyžích, při kterých se zadýchá a zvýší si tepovou frekvenci. Cvičit by měl pravidelně několikrát týdně (optimálně třikrát) a cvičení by mělo trvat alespoň hodinu. Pokud patří mezi starší osoby nebo má velkou nadváhu, měl by vynechat sporty plné poskoků – zatěžují příliš klouby. Všem věkovým kategoriím a postavám pak vyhovuje například plavání, jízda na kole, nebo dokonce veslování. Zapojí se při něm všechny svalové skupiny a nehrozí nebezpečí úrazu. Pokud se vám nechce přímo na vodu, zvolte trenažéry na veslování.
Udělejte bububu!
„Mně nevadí, že jsem tlustý,“ řekl váš muž na všechno, co jste mu až doposud řekla? Přišel čas udělat malé bububu a vytasit se s argumenty zdravotními, na které nemůže neslyšet. Tady jsou ty nejdůležitější:
- Mužský způsob ukládání tuku je zdraví nebezpečnější než u žen. Organismus pak hůře zachází s inzulinem a dochází až ke vzniku metabolického syndromu, což je vlastně komplex potíží souvisejících s přejídáním a nedostatkem pohybu. Výsledkem je zvýšené riziko mrtvice, infarktu nebo cukrovky.
- S přibývajícím počtem kilogramů se snižuje hladina pohlavních hormonů. Obézní muži pak mají problémy v partnerských vztazích, objevují se u nich hormonálně podmíněné sexuální problémy a následně poruchy erekce.
- Nadváha u mužů také zvyšuje hladinu kyseliny močové, a tedy i riziko vzniku dny. Může také vyvolat artrotické změny na kloubech, poškození žlučníku vznikem žlučových kamenů, ekzémy a mykózy v místech, kde se kůže zapařuje.
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock