Prevence,  Problém a řešení

Umíte se chránit před infekcí?

Nechce se vám do práce kvůli kolegům, kteří tam chodí i s nachlazením? Farmaceutka vám poradí, jak podpořit obranyschopnost a zároveň zasáhnout proti virům!

Podzim se ozývá nejen chladnějšími a sychravějšími dny, ale také všudypřítomným kýcháním, smrkáním a kašláním. Doma, v hromadné dopravě, i v práci máme co dělat, abychom se vyhnuli některému z kolujících virů. Chodit s tímto vědomím každé ráno do kanceláře není nic příjemného. V každém kolektivu se najde „poctivec“, který odmítá léčení doma a raději ohrožuje ostatní, i přes jemné či důrazné naznačení. Co v takovém případě dělat? Držte se od něj alespoň dva metry, častěji si myjte ruce, a to minimálně 20 sekund, noste s sebou dezinfekční gel, jezte dostatek zeleniny, ovoce a probiotik. Preventivní opatření se vyplatí začít už v září, a klidně je doporučte i kolegům.

Když virus prolomí obranu

Bohužel, i přesto se někdy infekci dýchacích cest nelze vyhnout. Jen na chřipku ročně onemocní 5 až 15 % populace. Nemluvě o běžných nachlazeních, která může způsobit více než 200 druhů virů. „Viry se běžně vyskytují kolem nás a pravidelně s nimi přicházíme do styku. Většinu z nich dokáže zlikvidovat náš obranný systém dříve, než způsobí infekci. Za tímto účelem si sliznice dýchacích cest vytvářejí na svém povrchu ochrannou hlenovou vrstvu, která funguje jako efektivní prvotní linie obrany imunitního systému se schopností viry přímo zneškodnit,“ říká PharmDr. Kristína Ferencik odborná konzultantka Virostop. K onemocnění dochází, pokud tato bariéra selže. Virus se dostane do kontaktu s povrchem buňky sliznice. K tomu, aby pronikl do hostitelské buňky, mu slouží tzv. vazebné proteiny fungující jako klíč. Ten se naváže na receptory buněk, „odemkne si“, vstoupí a tím pádem vyhrál – může se začít množit a spustit onemocnění.

Pozor hlavně na chřipku

Ačkoli jakékoliv viróze s horečkou, rýmou a kašlem často lidově říkáme „chřipka“, ne každá z nich jí opravdu je. Liší se rychlostí a pořadím projevů, v jakém se vyskytnou. „Při chřipce oproti běžnému nachlazení nastupují její příznaky náhle a s větší intenzitou. Infekce postihuje nos, krk a může přejít i na plíce. Doprovází ji zvýšená teplota až horečka, bolesti svalů, zad a hlavy, únava, vyčerpání, suchý kašel, bolesti v krku a rýma,“ popisuje farmaceutka Ferencik. Chřipka je velmi nakažlivá, chytit ji od nemocného člověka můžete i den před jeho prvními symptomy. Nebezpečná je vysokým rizikem komplikací jako například zápal plic, zánět středního ucha či dokonce smrt, a to zejména pro rizikové skupiny-děti do pěti let, těhotné ženy, seniory, lidi s chronickými onemocněními a poruchami imunity. Především tyto skupiny by měly myslet na důkladnou prevenci proti infekcím dýchacích cest – očkování proti chřipce, vyhýbání se davům a zjevně nemocným lidem, dbát na osobní hygienu nosu i obecně. A to nejen, aby se vyhnuli chřipce, ale i jiným virovým onemocněním horních dýchacích cest, která se mohou komplikovat bakteriální superinfekcí.

 Symptomatická léčba potlačí příznaky virového onemocnění a nepřímo tak pomůže urychlit uzdravení. Důležité však je zbavit se viru co nejrychleji i přímou cestou. Foto: Shutterstock

Léčba příznaků pomůže, ale nestačí

Pokud už onemocníte, základem je stav nepodceňovat. Pověstných sedm dní doma při léčbě chřipky ani nachlazení ne vždy platí. Délku léčby určitě zkrátí tlumení symptomů, nezanedbávejte proto důsledný klid na lůžku, upřednostněte lehkou stravu, zvyšte pitný režim a zvolte vhodnou volně prodejnou léčbu na zmírnění bolesti, odstraňování hlenu, zprůchodnění dýchacích cest a kontrolu tělesné teploty pod 38,5 °C. Symptomatická léčba potlačí příznaky virového onemocnění a nepřímo tak pomůže urychlit uzdravení. Důležité však je zbavit se viru co nejrychleji i přímou cestou.

Léčba první volby proti virům

Ideálním řešením je léčba, která netlumí jen příznaky, ale působí i na původce širokého spektra virových infekcí horních dýchacích cest. K tomu slouží antivirotika, která obvykle předepisuje lékař. Existuje však i jiná možnost. „V lékárnách je již k dostání zdravotnický přípravek s antivirovým účinkem. Obsahuje výtažky z pěti rostlin, které obsahují především látky ze skupiny polyfenolů, speciálně nakombinované tak, aby se jejich účinek podporoval. Tato patentovaná směs zablokuje vazebná místa virových částic, čímž jim znemožní infikovat buňky. V prostoru mimo buňky je náš imunitní systém snáze rozpozná a zlikviduje,“ popisuje účinek Kristína Ferencik, odborná garantka Virostop. Ve zkratce – přípravek díky rostlinným extraktům potlačí příznaky chřipky jako je ucpaný nos, kýchání, bolesti v krku či kašel, ale na rozdíl od běžné léčby příznaků vytvořením další ochranné vrstvy navíc mechanicky brání virům chřipky proniknout do zdravých buněk a infikovat je.  Díky svému antivirotickému účinku má tedy potenciál být první volby v léčbě všech virových infekcí horních dýchacích cest.

Od prvních příznaků i preventivně

Jedná se o přírodní produkt bez známých vedlejších účinků, působí lokálně a nezpůsobuje interakce s jinými běžně užívanými léky. Užíván by měl být při akutní infekci – okamžitě od prvních příznaků, po celou dobu léčby i rekonvalescence. Na podporu odolnosti proti dalším infekcím odborníci doporučují pokračovat v jeho aplikaci ještě alespoň tři dny po odeznění všech příznaků. Vzhledem k tomu, že se nachlazení ani chřipka netýkají jen sliznice nosu, ale i nosohltanu a hltanu, pro maximální účinek je třeba aplikovat jej do úst i nosu. Velkou výhodou je, že účinkuje i preventivně, když vám hrozí zvýšené riziko nemoci – dokáže totiž zastavit rozvoj silné infekce a podporuje i přirozenou odolnost organismu. Pokud tedy zpozorujete, že se na stole vašeho kolegy podezřele kupí kapesníky a nechcete riskovat, víte, co si přibalit do kabelky.

Text: Beata Křeneková, foto: Shutterstock







Koupit časopis