Už jste byli na kožním?
Dříve než vyrazíte na sluníčko, prohlédněte si pořádně svou kůži. Ještě lépe uděláte, když si zajdete na kožní. Odborníci vám mohou kůži nejen zkontrolovat, ale také odstranit znamínka, která vám vadí nebo která jsou riziková.
Pacientů s melanomem, nejzhoubnějším typem rakoviny kůže, velmi rychle přibývá, přestože o UV záření víme stále více. Problém je i v tom, že mnoho lidí zanedbává každoroční preventivní prohlídku na dermatologii a nad měnícím se znaménkem ze strachu před výsledkem vyšetření často jen mávnou rukou. Přitom právě u melanomu jde o čas.
Vyšetření je jednoduché
Maligní melanom se dá odhalit velmi jednoduchým vyšetřením. Člověk se jen musí trochu hlídat, a pokud vidí podezřelé znaménko, neotálet a ihned zajít k lékaři. Ke vzniku kožních nádorů přispívá především časté a dlouhodobé opalování a spálení kůže. Na pozoru by se měli mít především lidé, kteří patří do některé z rizikových skupin. Jsou to jedinci s nízkým fototypem, větším množstvím mateřských znamének (více než 50), ale i ti, u jejichž příbuzných se melanom vyskytl. Kůži by si měli pravidelně hlídat i lidé, kteří se v dětství spálili; jedno spálení do puchýřů v dětství totiž zdvojnásobuje riziko vzniku kožního nádoru. Navíc platí, že padesát až osmdesát procent celkového slunečního záření člověk získá v dětství. Pozor na mateřská znaménka byste si měli dávat i v případě, že pravidelně trávíte dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku a varovat by vás mělo i nově vzniklé nebo měnící se pigmentové znaménko. Z preventivních důvodů by se však každoročně u kožního lékaře měli stavit nejen tito, ale všichni lidé.
Melanom roste rychle
Na melanom, nejhorší typ rakoviny kůže, u nás každoročně umírá kolem 300 lidí. Jde o nebezpečný typ nádoru, který je schopen poměrně časně metastazovat. Naštěstí je ale uložen na kůži a je barevný, a tak je možné jej v naprosté většině případů odhalit v časném stadiu, kdy je pravděpodobnost vyléčení téměř stoprocentní. Na melanom umírá více než 20 procent pacientů s nově diagnostikovaným onemocněním. Pro prognózu je nejdůležitější tloušťka nádoru, tedy to, jak hluboko prorůstá do kůže. Pacienti s tenkým melanomem (do 1 mm) přežívají pět let v 90 procent případů. Pacienti s melanomem o tloušťce čtyři mm a více přežívají pět let pouze ve 40 procent případů.
Nejen slunce nám škodí
Kůži ale neovlivňuje jen sluneční záření. Působí na ni i měnící se zevní teplotní podmínky, ale také škodliviny v ovzduší, barviva v oblečení nebo přímý styk s chemickými látkami, jako jsou dehty, arzen, kadmium nebo fenol. Také byl prokázán kancerogenní vliv ionizujícího záření. Stupeň poškození kůže je hodně ovlivňován kožním fototypem. Znamená to, že světlejší a jemnější kůže je více náchylná k výskytu různých kožních změn. Vedle ochrany kůže vhodnými krémy s ochrannými filtry a pravidelné kosmetické péče o pleť je proto nesmírně důležité i vhodné oblečení a nošení správných ochranných a pracovních pomůcek v těch zaměstnáních, kde kůže přichází do styku s profesními škodlivinami.
Varování: měnící se znaménko
Prevence je důležitá i proto, že laik většinou pozná počáteční stadia všech zhoubných i nezhoubných nádorů později, než by bylo třeba. Proto jakmile se na kůži objeví něco, co tam nepatří, tedy pokud pozorujeme růst, zvětšování se, svědění nebo pokud znaménko mění barvu, vředovatí, nebo dokonce krvácí, nečekejte a ihned se vypravte za kožním lékařem nebo plastickým chirurgem a poraďte se s ním. Také znaménka, která jsou opakovaně mechanicky drážděna, by měl lékař vyšetřit, aby rozhodl o jejich případném odstranění. Kožní útvary se mohou odstraňovat celý rok. Daleko důležitější je totiž odstranit kožní útvar včas než čekat třeba na zimní měsíce. Hojení probíhá dobře celý rok, jen některé způsoby odstraňování kožních útvarů – zejména prostřednictvím laserů, je vhodnější provádět mimo slunečné měsíce.
Odstranění se nebojte
Existuje několik způsobů odstraňování kožních útvarů. Chirurgicky, laserem a zmrazením, takzvanou kryoterapií. Mezi chirurgické postupy patří seškrábnutí chirurgickou lžičkou, chirurgické vyříznutí skalpelem nebo elektrickou kličkou, kožním průbojníkem nebo elektrokoagulací. Laserem lze útvary vyříznout stejně jako skalpelem. Pak se rána ale také musí sešít. Některé útvary lze laserem také odpařit. To by se však nemělo dělat u znamének a nikdy u kožních zhoubných nádorů.
Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock