Zdraví v kuchyni

Vánoce musí být voňavé

Zřejmě nikdy jindy se neline z našich příbytků tak intenzivní směsice vůní jako v předvánočním a vánočním období. Všichni, tedy skoro všichni, pečou vánoční cukroví, protože to na svátečním stole být musí stůj co stůj.

Hřebíček, badyán, anýz, skořice, vanilka… Koření, které má především starší generace spojené právě s cukrovím nebo něčím sladkým, nanejvýš ještě se svařeným vínem. Ovšem s tím, jak v posledních letech vzrůstá zájem o gastronomii, přibývá kuchařů amatérů, kteří toto kdysi ryze „vánoční koření“ využívají do celé řady pokrmů nejen sladkých, ale především masitých, zeleninových, těstovinových, rýžových a nepřeberného množství dalších z naší i zahraniční kuchyně. Koření z domácích zdrojů i to exotické nejen dodává patřičnou chuť jídlu, ale má i celou řadu pozitivních zdravotních účinků. A protože Vánoce máme spojené nejen s dárky a pokud možno klidnou a láskyplnou atmosférou, ale především s nadbytkem jídla a v důsledku toho se zažívacími potížemi, neuškodí, když si připomeneme koření a bylinky, které pokrmy odlehčí a našim žaludkům uleví.

Zahřešit si není hřích

Smažený kapr nebo řízek, bramborový salát a plná mísa cukroví, tak vypadá tradiční vánoční tabule ve většině našich domácností. A ten, kdo nemusí ze zdravotních nebo jiných důvodů dodržovat dietní omezení, se nesnaží nahrazovat majonézu jogurtem a klasickou strouhanku jakoukoliv jinou. Vždyť alespoň jednou za rok stojí za to pořádně si zahřešit, tedy spíše dvakrát, protože záhy po Vánocích jsou zde silvestrovské oslavy vyznačující se dalším přejídáním. Pro všechny tyto případy je dobré mít po ruce bylinky a koření, které usnadní trávení. Z těch nejznámějších jsou to bazalka, máta, meduňka, anýz, oregano nebo heřmánek. Výhodou čajů z nich je nejen to, že ulevují zažívacímu traktu, ale ještě jsou chuťově lahodné. O něco méně využívané a také ne tak chuťově přijatelné, protože hořké, ale zato účinné, jsou odvary například ze zeměžluči, řebříčku, pampelišky, o pelyňku ani nemluvě. I když tyto bylinky výrazně pomáhají, nedoporučuje se jejich dlouhodobější popíjení, neboť ve větším množství mohou vyvolat průjem i zvracení. A jakkoliv můžeme kmín považovat za jedno z nejobyčejnějších koření, není tomu tak. Už v raném středověku mu přisuzovali magické schopnosti, a právem. Silice v jeho semínkách uvolňují žaludeční a střevní křeče, usnadňují trávení a tlumí nadýmání. I proto se kmín přidává do mnoha pokrmů a připravuje se z něj také odvar. V podstatě totéž se dá říci o hřebíčku, bobkovém listu a mnohém dalším koření.


Při svátečním hodování je dobré mít po ruce bylinky a koření, které usnadní trávení. Z těch nejznámějších jsou to bazalka, máta, meduňka, anýz, oregano nebo heřmánek. Foto: Shutterstock

Netřeba vše smažit

Ani na Vánoce, ani jindy v roce, a když, tak nemusíme použít pouze klasický trojobal, ale do strouhanky, nejlépe domácí z celozrnného pečiva, můžeme vmíchat rozmarýn, sezamová nebo jiná semínka, a kdo má rád ostřejší chuť, nemusí se bát ani chilli papriček. Ovšem přírodní řízek jakéhokoli druhu masa, jakákoli ryba na grilu nebo na pánvi jsou stejně dobré, ne-li lepší než obalované a usmažené. A když na konci vaření podpoříme chuť kupříkladu čerstvou bazalkou nebo uděláme kotlety na jalovci a rozmarýnu, nebude mít jídlo chybu, a ještě mnozí ze strávníků ochutnají něco nového, co tolik nezatíží žaludek. Při přípravě silvestrovského pohoštění se můžeme s bylinkami a kořením pěkně vyřádit. A vedle známých rostlinek můžeme vyzkoušet kerblík neboli třebuli, dříve poměrně hojně využívanou bylinku i v naší kuchyni. Má příjemnou kmínovo-anýzovou chuť a zjemní polévky, zeleninové a vaječné pokrmy, jídla z mas, především grilovaných, omáčky nebo pomazánky. Kerblík obsahuje značné množství vitaminů C a A, hořčík, železo a karoten a má kladný vliv na látkovou výměnu a detoxikaci jater. Pěstovat ho lze bez problémů i doma v květináči. Takže ve vánočním a silvestrovském shonu nezapomínejme na bylinky a koření, protože našim pokrmům dodají chuť a našemu zatíženému organismu pomohou.

Text: Beata Křeneková, foto: Shutterstock a archiv redakce







Koupit časopis