Včelky vědí, co je dobré
Léčivý není jen včelí med, ale i včelí vosk, mateří kašička, a hlavně propolis.
Med je ideální dar z přírody právě pro dnešní zdravotně rozjitřenou dobu. Draslík, který je v medu obsažen, pomáhá při chřipce a snižuje horečku, jelikož vyvolává pocení a usnadňuje vykašlávání hlenů. „Med je skvělým pomocníkem jak při prevenci, tak při samotné léčbě širokého spektra nemocí. Obsahuje optimální poměr bílkovin a minerálních látek, vitamínů, železa, kalcia, fosforu a rostlinných silic, které jsou nezbytné pro správný chod imunitního a trávícího systému. Působí antisepticky, protizánětlivě, posiluje oběhovou soustavu a srdce, brání onemocnění dýchacích cest a horečnatým onemocněním,“ vysvětluje Milan Špaček, medový someliér ze společnosti Medokomerc. Ale když se to tak vezme, tak celý včelí úl můžeme s klidným svědomím přirovnat k jakési přenosné přírodní lékárničce! Téměř všechno, co se v něm nachází, nějakým způsobem léčí nebo prospívá zdraví. Kromě medu, včelího vosku, mateří kašičky, či dokonce včelího jedu, léčí i propolis – v minulosti považovaný za téměř univerzální lék.
Stavební materiál?
Ano, propolis je skutečně stavební materiál, který včelky používají k utěsňování úlů. A protože má antibakteriální účinky, jeho použitím si včely také úl i samy sebe dezinfikují. Základní složkou propolisu je přírodní pryskyřice, kterou vylučují pupeny rostlin a stromů k ochraně před plísněmi, viry a bakteriemi. Včely jej sbírají, míchají s nektarem a vytvářejí ideální stavební tmel s dezinfekčními a antibakteriálními účinky. Díky tomu je propolis vynikajícím přírodní lékem, jehož léčivé vlastnosti byly známy už za dob egyptských faraonů.
Co všechno se o něm zjistilo
Od dob Egypťanů se toho o propolisu zjistilo hodně a mnoho léčivých účinků bylo i klinicky ověřeno. Má se za to, že ničí bakterie a zastavuje jejich růst, ničí plísně, působí proti virům a je protizánětlivý. Funguje i jako přírodní anestetikum, protože způsobuje místní znecitlivění. Také povzbuzuje imunitu, podporuje hojení ran nebo snižuje krevní tlak.
Léčitelství, medicína i homeopatie
Léčení propolisem se nejvíce využívá v přírodním léčitelství, kde spadá pod takzvanou apiterapii – léčbu přírodními včelími produkty. Propolis se také stal důležitou složkou mnoha léků a mastí používaných klasickou medicínou. Nejvýznamnější zastoupení má v oblasti dermatologie, při léčbě ran, respiračních onemocnění nebo v urologii. Propolis se s úspěchem využívá i homeopatii, kde je hlavní složkou hned několika homeopatických preparátů.
Domácí použití
Dnes už asi těžko budeme chovat na zahradě včely, abychom měli domácí propolis, ale to ani není nutné. Na našem trhu je celá řada propolisových výrobků, ať už ve formě extraktů, tinktur nebo mastí. Ve specializovaných včelařských i dalších obchodech si můžete koupit také kousky nezpracovaného propolisu. Ten lze použít přímo nebo si z něj můžete sami vyrobit mast či tinkturu. Kousek přírodního propolisu, asi jako hrášek, se například doporučuje dát si na bolavý zub nebo při chřipce a angíně jej podržet v ústech, nejlépe celý den a noc. Funguje to prý i jako profylaxe.
Jak si udělat mast
Propolisovou mast si připravíte, když ve smaltované nebo porcelánové misce rozpustíte 100 gramů bílé lékárenské vazelíny a přidáte 10 gramů propolisu. Směs zahřejete, ale nesmí se vařit. Poté přefiltrujete přes gázu do čisté nádoby a pevně zavřete. Vychladlá mast se používá na hnisavé rány a k hojení řezných či bodných ran. Mast působí i kosmeticky a krásně hojí čerstvé jizvy. Je vhodná také na ekzémy, hnisavé vředy, plísně, omrzliny a různá kožní onemocnění.
Propolisová tinktura
K podobnému použití jako mast je určena i propolisová tinktura. Můžete si ji koupit hotovou nebo připravit doma. Obvykle se propolis rozpouští ve čtyřicetiprocentním alkoholu. Na sedm gramů propolisu použijete asi 100 gramů potravinářského lihu. Promícháte, necháte asi deset dní louhovat a každý den protřepete. Poté přefiltrujte a můžete hned užívat. Tinkturu skladujte v temnu.
Alergický test
Propolis nemá vedlejší účinky, zjistilo se však, že asi jedno promile lidí má na propolis alergii. Proto než jej začnete užívat, proveďte pro jistotu zkoušku. Alergii na propolis zjistíte, když kouskem vaty namočeném v propolisové tinktuře potřete kůži na zápěstí a necháte zaschnout. Jestliže místo do 24 hodin nezčervená nebo se neutvoří pupínky či zarudnutí, pak lze propolis užívat. V opačném případě není léčení propolisem vhodné.