Prevence,  Problém a řešení

Vši jsou tu zase, braňte se!

Jen v málokteré rodině se vši zejména na začátku školního roku neobjeví. A nejen září je rizikové – jakmile je více dětí pohromadě, riziko nakažení hrozí v podstatě kdykoli.

Měli jsme štěstí, že vši nás potkaly jen jednou, a to máme doma tři syny. Jejich účes byl ale vždy opravdu vojenský, tedy hodně nakrátko. Vši zřejmě neměly šanci se na jejich vlasech udržet. Ovšem moje kamarádka se svými třemi dcerami to už měla horší. Každé září mi telefonovala: Už zase máme vši, to je hrůza! Jsou naprosto nezničitelné. Vždy se jí ale nakonec podařilo se jich zbavit. Chce to sice trpělivost, ale jde to.

Co jsou vši a jak se přenášejí?

Vši jsou parazité velcí asi dva až čtyři milimetry. Jsou bezkřídlí a žijí těsně u hlavy. Tam taky kladou svá vajíčka (hnidy). Z nich se zhruba po deseti dnech vylíhnou další vši. Jsou světloplaché, takže se rády ve vlasech schovávají a je těžké je hledat. Hnidy naopak uvidíte velmi snadno – jsou připevněné k vlasu těsně u pokožky, kde je největší teplo. Nejčastěji je najdete za ušima nebo v týle. Vši se přenášejí blízkým kontaktem mezi dětmi a rodinnými příslušníky – jiná cesta než hřebeny, ručníky či vlasovými ozdobami není téměř možná. Vši totiž jen tak svého hostitele neopustí, jedině v případě, že se objeví nablízku někdo jiný, což poznají podle tělesného tepla. Bojovat s nimi je dost obtížné, vši milují vlhko a teplo, což ve vlasech je, takže tam klidně vydrží, jak nejdéle to jde. A už dávno neplatí, že by vši měly jen ty rodiny, kde nedodržují hygienu. Veš na vás může přelézt i v autobuse. Rozhodně není také pravda, že by vši skákaly jako blechy, vši vždy přelézají.

Jak poznáte, že je dítě má

Signály, že vaše dítě navštívila veš, jsou velmi jasné. Přestože existuje celá řada vší, nejrozšířenější je veš dětská, která miluje děti a dětský kolektiv. Bez obav bývají snad jen ty děti, které nosí velmi krátký střih. Babské pořekadlo taky říká, že vši nikdy nejdou na barvené vlasy, takže ženy, které si barví vlasy, bývají bez potíží. Kromě tepla, které vši přitahuje, je přitahuje také elektrostatický náboj ve vlasech a při dotyku hlav přelezou z vlasu na vlas. Jakmile se vši ve vlasech ubytují, dítě se začne silně drbat, protože ho to bude nepříjemně svědit. Vši jsou totiž potvůrky, které při kousnutí vypouštějí chemickou látku do krve, aby se nesrážela, a ta způsobuje svědění. Ještě než si vší všimnete, dítě může trpět nespavostí, únavou a nervozitou.

Bojujte vším možným!

Nad vešmi je velmi složité zvítězit okamžitě, nutné je neustále prát a vyvařovat veškeré prádlo, ručníky a hřebeny či kartáče dezinfikujte. Stačí jedna jediná veš, na kterou zapomenete, a máte je zpátky. Častěji se vši objevují u dívek, které mají dlouhé vlasy. Vlasy myjte speciálními šampony proti vším a používejte takzvaný odvšivovací hřeben, který koupíte v lékárně. Vlasy vyčesávejte ideálně nad bílým papírem, abyste měli přehled, kolik vší se vám podařilo odstranit. Doporučuje se vyčesávat mokré vlasy, což je navíc šetrnější k dětské pokožce. Vlasy vyčesávejte aspoň třicet minut. Jedno umytí nestačí, postup musíte několikrát opakovat. Minimálně tři týdny vlasy pečlivě kontrolujte, případně tak dlouho, dokud třikrát za sebou nenajdete žádné živé vši. Má-li dítě kudrnaté vlasy, nejprve je ošetřete kondicionérem, dobře je rozčešte a pak teprve vyčesávejte.

Po použití jakéhokoliv přípravku na hubení vší je důležité bezprostřední vyčesávání, které se následně provádí denně do další aplikace kosmetickým či jiným přípravkem, zejména u dlouhých, hustých vlasů. Vyčesávání je podle odborníků základem hubení, ale i prevence vší. Speciální odvšivovací hřebeny koupíte v lékárně nebo drogerii. Foto: Shutterstock

Jak na vši bez chemie

Přestože jsou vši velcí „držáci“ a téměř nic na ně neplatí, chcete-li postupovat přírodní cestou, byť delší, můžete zkusit následující tipy. Někdo tvrdí, že správně použitý přírodní přípravek zvládne vši za jeden den.

  • Vlasy umyjte nejprve šamponem a pak na ně naneste majonézu a zakryjte třeba fólií nebo čepičkou na koupání. Do druhého dnes se vši údajně udusí. Pozor, majonéza působí jen na vši, na hnidy musíte použít hřeben.
  • Na vlasy naneste silnou vrstvu vazelíny, opět zakryjte čepičkou a nechte působit přes noc. Ráno pak vazelínu odstraňte dětským olejíčkem. Aplikujte několik dní za sebou.
  • Smíchejte 20 kapek malelukového oleje, 10 kapek rozmarýnového oleje a po 15 kapkách citronového a levandulového oleje se čtyřmi lžícemi rostlinného oleje. Směs vetřete do suchých vlasů, zakryjte igelitovou čepičkou a zabalte do ručníku. Asi hodinu nechte působit. Potom vlasy pořádně omyjte šamponem.
  • Použít můžete také směs olivového a kokosového oleje, tu naneste na suché vlasy, přikryjte potravinovou fólií a nechte hodinu působit.
  • Skvěle prý zabírá směs rostlinného oleje s francovkou v poměru 1 : 1.
  • Po všech těchto procedurách doporučujeme opláchnout vlasy lázní, kdy do jednoho litru vody přidáte dvě kapky rozmarýnu, dvě kapky levandule a dvě kapky citronového oleje. Aromaterapeuti též doporučují, abyste dětem lehce kápli za uši levandulový éterický olej, jehož vůně odpuzuje i komáry.
  • Někdo používá proti hnidám žehličku na vlasy. Musíte ji ale použít skutečně jen lehce a nesmí být moc horká, aby nespálila pokožku.

Chemické přípravky jsou nejúčinnější

Podle farmaceutů se ročně v České republice prodá zhruba 250 tisíc balení přípravků proti vším a toto číslo pořád roste. Nejprodávanější je ten, který funguje na bázi silikonových a minerálních olejů. Přípravky na této bázi jsou prý v současnosti nejpopulárnější a také nejúčinnější. Proti vším totiž bojují fyzikálním způsobem, proniknou do dýchacího ústrojí vší a hnid a udusí je. Kromě toho je vysuší. Oproti jiným přípravkům nejsou tak agresivní. Přestože prevence proti vším moc nefunguje (kontaktu dětí s jinými dětmi nezabráníte), určitě se zásobte přípravky proti vším dopředu. Vší si totiž většinou všimnete ve chvíli, kdy už lékárny bývají zavřené.

Text: Jana Brodanská, foto: Shutterstock a archiv redakce

Co rozhodně nedělejte

Dřív, než se v obchodech daly koupit různé speciální přípravky proti vším, používaly se na vši parafín, ředidlo nebo petrolej. Určitě to ale nedělejte, použití těkavých chemikálií je nebezpečné, mohou poškodit plíce, mohou začít hořet a způsobit popáleniny hlavy.







Koupit časopis