Krása a relaxace,  Prevence

Vyzkoušejte vůni a kouzlo bylinek ve své koupelně!

Horká lázeň je vskutku blahodárná: roztahuje cévy, podporuje pocení, odplavuje z těla toxiny a uvolňuje svaly a klouby.

S tím, že se blíží zimní plískanice, nic neuděláme. Můžeme si ale zvednout náladu a udělat něco pro své zdraví tím, že pozveme do své koupelny voňavé a léčivé pomocníky z přírody. Horká koupel povzbudí nebo uklidní – podle toho, které přísady do ní zvolíte. Výběr přípravků s neuvěřitelným spektrem přísad od koření, bylinek až po květiny a vzácné esenciální oleje pohladí duši a uvolní napětí a zregeneruje tělo. Stačí si vybrat ten váš nebo namíchat vlastní bylinkovou koupel a nerušeně si užívat ty krásné a vzácné chvíle relaxace, které jsou jen a jen vaše. Ovšem pokud nejste milovníci koupelí, nezoufejte! Léčivé rostlinky můžete používat i při sprchování, běžném mytí rukou a péči o tělo!

Síla skrytá v esenciálních olejích

Éterické oleje nebo také rostlinné silice jsou obsaženy v květech, plodech, ale rovněž listech, kůře a kořenech. Jejich získávání nelze napodobit chemickou cestou, a tak je někdy na pouhých pár kapek zapotřebí až kilogram i více suroviny, což se pak samozřejmě promítá i v ceně. Esenciální oleje přinášejí tělu i mysli uklidnění, uvolnění, ale dokáží naopak i povzbudit. Hubí zárodky bakterií, potlačují záněty, uvolňují svaly a mírní bolest. Při používání éterických olejů vám nehrozí žádné nebezpečí, jen je důležité vyvarovat se vysokých koncentrací a vždy se podrobně seznámit s účinky jednotlivých silic, protože například lidé s vysokým krevním tlakem nebo těhotné ženy by měli být obecně opatrní.

Náš tip: Nemusíte se spoléhat jen na oleje, které zakoupíte v lékárně nebo drogerii. Můžete si je vytvořit sami. Sušené nebo čerstvé bylinky nechce dva až tři týdny louhovat v rostlinném oleji, a to nejlépe při pokojové teplotě. Pak je uchovávejte v tmavých skleněných lahvičkách a na tmavém místě.

Foto: Shutterstock

Bylinky ze zahrádky

Do koupele můžete přidávat také bylinky čerstvé nebo sušené třeba rovnou z vaší zahrádky. Bylinky můžete nechat zhruba dvacet minut louhovat v jednom až třech litrech horké vody, poté je scedíte a vzniklý odvar použijete do koupele. Na jednu koupel se obvykle používá 100 až 200 gramů sušených bylin. Další možností je, že bylinky vložíte do sáčku, nejlépe plátěného nebo mušelínového, ten dáte do studené vody, pořádně promnete a přivedete k varu, pak odstavíte a necháte asi tak patnáct minut louhovat. Můžete používat jeden druh bylinek – například levandulová koupel z pěti hrstí květů nebo celé nati levandule vás skvěle uvolní a zklidní vaši mysl, potřebujete-li naopak povzbudit, udělejte si koupel se sto gramy máty peprné, která vás osvěží a vyčistí pokožku.

Náš tip: Sáček plný léčivých a voňavých bylinek zavěste při napouštění vany pod kohoutek do tekoucí horké vody.

Nejen po náročném dni

Od rána jste se nezastavili a domů jste se z práce doslova dovlekli? Máte těžké nohy, v hlavě vám hučí, zkrátka jste naprosto bez energie? Pak si dopřejte koupel s vůní levandule, která patří mezi nejpoužívanější bylinky. Celkově uklidňuje a zároveň je vynikající při nespavosti, bolestech hlavy, migréně, ale i chřipce a dýchacích potížích a také má hojivé účinky. Svou vůní vás uklidní i meduňka, která připraví tělo na spánek, zároveň zažene bolest hlavy, migrénu, sníží horečku, krevní tlak a posílí srdeční činnost. Na zmírnění únavy se skvěle hodí také mateřídouška, která dopřeje uklidnění i depresivní mysli a zároveň prokrvuje a je vhodná při revmatu a hojení hnisavých ran. Neměli by ji však používat lidé trpící vysokým krevním tlakem. Využijte i darů cizokrajných, a to například éterických silic z keře patřícího do čeledi hluchavkovitých – pačuli, které podporuje koncentraci, působí antidepresivně a zároveň pomáhá hojení ran a zánětů a brání tvorbě jizev. Při revmatismu, svalovém napětí, ale i křečích pomáhá tymián červený, který je také antiseptický a zvyšuje obranyschopnost organismu. Na nervozitu, úzkosti, bolesti hlavy a podporu koncentrace je vynikající bazalka. Navodit euforii a optimismus, zmírnit depresivní stavy a zároveň podpořit libido dokáže jasmín, se kterým nakládejte opatrně, protože jeho vůně by mohla být až moc agresivní.

Náš tip: Bylinkové koupele bychom si měli dopřávat alespoň jednou týdně, protože působí blahodárně nejen na naše tělo, ale také mysl, kterou uvolňují prostřednictvím vůní.

Na zdraví

Vzhledem k tomu, že čaje z bylinek jsou léčivé, není tomu jinak ani v případě, že je využijete v lázni. Trápí-li vás například nachlazení, dýchací problémy, nevolnosti a bolesti, sáhněte po mátě peprné, která všechny tyto neduhy zmírňuje. Není však vhodná v prvních čtyřech měsících těhotenství a při homeopatické léčbě. Na hojení ran, podporu trávení, usnadnění vykašlávání, ale také při hemoroidech vám pomůže koupel s přídavkem myrhy. Podobné účinky, tedy proti hemoroidům, při rýmě, ucpaných dutinách a pro uklidnění, je dobrá myrta. Bylinka s krásným názvem rozmarýn dokáže silně stimulovat po únavě, podpořit koncentraci a zahnat úzkost. Tím však rozhodně nekončí, protože pomáhá při nachlazení, chřipce a revmatismu. Není však vhodná pro epileptiky, při obtížích s krevním tlakem a pro těhotné ženy. Vysokými antibakteriálními účinky je známá šalvěj, která je právě proto vhodná pro koupel nohou. Šalvěj muškátová je zase ceněna pro své antidepresivní účinky, ale také schopnost zmírnit kašel, snížit krevní tlak a regulovat pocení. Pokladem, který se vyskytuje na našich loukách a stráních, je bezesporu heřmánek, který má výborné protizánětlivé účinky, podporuje trávení, snižuje teplotu, uklidňuje, tlumí bolesti a je vhodný na svalové bolesti a revmatismus, a dokonce podporuje obranyschopnost organismu tvorbou červených krvinek. Neměly by jej však užívat těhotné.

Náš tip: Horká lázeň není jedinou možností, jak si dopřát blahodárné účinky bylinek. Vybrané sprchové gely, mýdla, ale i krémy, masážní či obličejové oleje vám přinesou úlevu od mnoha zdravotních neduhů, které trápí tělo, pleť i mysl.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock

Jak na to

  • Optimální doba koupele je 20 až 25 minut.
  • Po koupeli bychom se měli zabalit do velké osušky nebo županu a ještě minimálně půl hodiny odpočívat.
  • Teplou koupel si dávejte na uklidnění, uvolnění a zmírnění bolesti. Vyhýbejte se však vyloženě horké koupeli, která vysušuje, a může dokonce i vyčerpávat. Teplota vody by měla být někde mezi 35 a 38 stupni Celsia.
  • Studenou sprchou tonizujete svou kůži.
  • Horká koupel není vhodná pro ty, kteří mají horečku přes 39 stupňů Celsia, mají velké poranění kůže či akutní kožní onemocnění, ale ani pro osoby po infarktu. Pozor by si měli dát i lidé s vysokým krevním tlakem, srdečními nemocemi a nemocemi žil.






Koupit časopis