
Změny teplot nahrávají nachlazení
Ať už na vás bacil sedne v zimě nebo na jaře, začíná to pokaždé téměř stejně. Nejprve se cítíte unavenější než obvykle, bolí vás hlava, kape vám z nosu, máte pocit, že vykašlete plíce, škrábe vás v krku a možná máte i teplotu.
Už dávno se ví, že nachlazení nemá nic společného s prochladnutím, ale s viry, které na vás někdo nezodpovědný v autobuse, na ulici či dokonce v zaměstnání nechtěně poslal. V duchu mu spíláte až do nebes, ale možná ne tak úplně právem…
Vinu dávejte spíš jen sobě
Přemýšlejte – proč se nikdy nenakazí celý dům, sídliště, vesnice či dokonce město? Odpověď je jednoduchá: někteří lidé mají lépe a jiní zase hůře vybudovanou imunitu. Kdybyste na tom byli stejně, všechny ty bacily – viry, bakterie či plísně – by našly brány do vašeho organismu zavřené a před nimi by stála skvěle vycvičená armáda, která by proti nim okamžitě vyrazila do útkou. Jenže tyhle vojáky živí jen správný životní styl – to znamená pestrá strava plná vitaminů (zvláště „céčka“) i minerálů, dostatečný pohyb a také odpočinek.
Antibiotika jsou úplně zbytečná
Nachlazení je virová infekce způsobující zánět sliznic nosu a hrdla. Má příznaky velmi podobné chřipce a často s ní bývá zaměňováno. Většinou do týdne samo ustoupí a léčba antibiotiky je zbytečná, protože na viry neplatí. Užívat je má smysl až tehdy, přidá-li se k nim bakteriální infekce provázená zánětem vedlejších nosních dutin, průdušek nebo mandlí.“Důležité ale je, abyste zareagovali hned při prvních známkách onemocnění. Někomu pomůže polykat každé dvě hodiny po dobu jednoho až dvou týdnů dvacet kapek echinaceové tinktury, jiný se raději spolehne na některý z řady homeopatických přípravků. Pomoc samozřejmě najdete i v klasické lékárně – musíte však vhodně kombinovat léky snižující překrvení a edém nosní sliznice s prostředky k dezinfekci ústní dutiny a hrdla, proti bolestem hlavy a kloubů, usnadňující či naopak tlumící odkašlávání a někdy i preparáty na snížení teploty. A proto se zaměříme na největší symptomy nachlazení jednotlivě.
Vyberte si k boji dobré pomocníky
Rýma začíná šimráním v nose a vodovým výtokem. Pokud se po několika dnech změní v husté bílé, žluté nebo zelené hleny, znamená to, že se k virové infekci se přidala i bakteriální. Po několika dnech je ale tekutina opět průhledná a potíže pomalu mizí. Nejrozšířenější zbraní jsou spreje a nosní kapky. Na některé z nich si však nosní sliznice časem zvykne a později nedokáže bez chemické stahující látky, kterou obsahují, sama dobře fungovat. Proto je dobré užívat je jen krátkodobě nebo je nahradit kapkami s obsahem olejů z borovice, máty peprné, eukalyptu, tymiánu a azulenu (protizánětlivý výtažek z heřmánku zklidňující sliznice) v mandlovém oleji. Čím dál tím oblíbenější jsou, zejména při léčbě dětí, nosní spreje z mořské vody.

Co platí na kašel
Kašel je velmi nepříjemným a někdy i bolestivým průvodcem nachlazení. Jde totiž o reflexivní děj, který pomáhá tělu odstranit hlen z dýchacího systému. V lékárnách můžete bez předpisu koupit řadu léků, které vám uleví. Je však třeba, abyste lékárníkovi sdělili, jaký máte kašel. Mukolytika či expektorancia totiž usnadňují vykašlávání, a antitusika naopak tlumí such a dráždivý kašel, který vás vysiluje,“ vysvětluje lékař. K dostání jsou přípravky kombinované – usnadňují odkašlávání a zároveň kašel tlumí. Cítíte-li škrábání, pálení nebo bolest v krku, která je sice nepříjemná, ale snesitelná, jde zřejmě o zánět nosohltanu. Nejoblíbenějšími léky jsou v tomto případě asi různé cucavé pastilky. Použít ale můžete i roztoky ke kloktání či spreje. Jestliže nemůžete ani polknout a máte-li krk oteklý a rudý, trpíte pravděpodobně angínou. Na tu platí antibiotika, která vám musí předepsat lékař. Pokud ale chcete nemoc opravdu pokořit, měli byste ležet a hodně pít – nejlépe docela obyčejný lipový čaj s medem a citronem nebo minerálku.
Víte, že viry, které způsobují nachlazení, letí vzduchem rychlostí 900 km za hodinu? To je zhruba stejná rychlost, kterou létáte letadly typu Boeing na dovolenou třeba k moři do Řecka. Pak se nemůžeme divit, že většina dospělých se jimi alespoň jedenkrát ročně nakazí, děti pak mnohem častěji. A často se tak stane právě na jaře!
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock