Afty aneb Bolístky v dětské pusince
Přestože jsou afty malé, dokážou pořádně potrápit. Poradíme vám, co můžete udělat sami a kdy vyhledat lékaře.
Nechce jíst, je uplakané, dělá různé grimasy, více sliní a prstíky si neustále dává do úst? Ostřílené rodiče hned napadne: Aha, další zoubek. Jenže podobné příznaky mohou mít i afty, které se objevují v ústní dutině dětí – nejčastěji batolecího a předškolního věku. Ale nevyhýbají se ani starším dětem či dospělým.
Kdy k lékaři
Pro tyto drobné puchýřky na ústní sliznici, uprostřed bílé či šedobílé, je typický především červený lem. Pokud v ústech svého batolete, ale i předškoláka či školáka podobné vřídky objevíte, vůbec neprohloupíte, když navštívíte dětského lékaře. Je jedno, zda jsou vřídky jen dva tři nebo jich je více – pro dítě jsou v obou případech nepříjemné a mnohdy i bolestivé. Navíc vám lékař může včas naordinovat účinné léky přiměřené věku dítěte. Můžete dostat nejen antivirotika, ale i jiná lokální léčiva – nejčastěji různé gely, roztoky ke kloktání či cucavé pastilky. Pomáhají ke zklidnění a zhojení ústní sliznice. Pravděpodobně vám doporučí i vitamin B a potraviny obsahující vyšší dávky tohoto vitaminu. Určitě s návštěvou lékaře příliš neváhejte, když dítě nemůže pít, má aftů v ústech hodně a teplota mu stoupla nad 38 °C.
Slabší imunita
V souvislosti s afty pediatři často zdůrazňují, že pokud má dítě afty častěji než dvakrát třikrát do roka, je potřebné, aby se rodiče poradili se svým dětským lékařem o možnosti speciálních vyšetření. Opakovaný výskyt aftů totiž může být i vedlejším příznakem některých onemocnění.
Jak zmírnit příznaky
Než se afty zhojí, dávejte dítěti tekutou chladivou stravu a nápoje, které bolestivé vřídky nebudou dráždit. Co ještě můžete udělat?
- Protože může jít o projev virového onemocnění, na nějaký čas zpřísněte hygienická opatření, aby nedošlo k přenosu aftů.
- Ke snížení pravděpodobnosti opakovaného výsevu aftů se osvědčila i málo kořeněná či málo aromatická strava, která dětem obecně prospívá.
- Protože afty může vyvolat i poranění ústní dutiny nebo její podráždění, zkontrolujte zubní kartáček, který dítě používá. Pokud je tvrdší, pořiďte mu nový – nejlépe s měkkými štětinami.
- Má-li dítě rovnátka a k tomu i sklon k tvorbě aftů, měli by rodiče pečlivě hlídat, zda dítě rovnátka nikde netlačí nebo mu neodírají sliznice a dásně.
- Okamžitou úlevu mohou přinést speciální spreje či gely. Vytvoří na postižené sliznici úst jemný film, který brání jejímu dráždění.
- S dětským lékařem se poraďte o vhodné dávce vitaminů C a B, které pomáhají při hojení sliznic.
Posilujte imunitu
Obecně však na afty stejně jako na většinu virových i bakteriálních infekcí pomáhá postupné zvyšování obranyschopnosti dětí. Imunoložka Eva Daňková, podle níž je výživa důležitým faktorem pro správný vývoj imunitního systému, doporučuje u nejmenších dětí především co nejdelší kojení. Starším dětem pak zachování pravidel zdravého životního stylu. Jeho součástí je především pestrá strava s dostatečným podílem syrové zeleniny a ovoce. Pro silný imunitní systém je ale nezbytně důležitý i pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Dalším faktorem je psychická pohoda a výborný efekt má i otužování.
Text: Daniela Pirnerová, foto: Sutterstock