Novinky

Mimořádná aktivita klíšťat ohrožuje Česko

Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území České republiky. Výstraha platí od 14. května.

Odborníci varují – s klíšťaty přichází i zvýšené riziko nákazou klíšťové encefalitidy, vážného virového onemocnění postihujícího mozek. Proti němu existuje pouze jedna spolehlivá ochrana, a tou je očkování. Podle posledních údajů je v Česku proti klíšťové encefalitidě ale očkováno pouze 48 % obyvatel, což je výrazně méně než například v Rakousku, kde je proočkovanost až 81 %​. Oproti borelióze, kde může přenosu nemoci zabránit včasné odstranění klíštěte, virus klíšťové encefalitidy se přenáší bezprostředně po přisátí klíštěte. „Nachází se přímo ve slinných žlázách klíštěte, a proto může infekce nastat okamžitě po přisátí,“ informovala Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Moravskoslezský kraj je letos zatím nejpostiženější

Prakticky celé území ČR je v nejvyšším 5. stupni „mimořádné“ aktivity klíšťat. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy zatím letos hlásí Moravskoslezský kraj a velké nárůsty na celém území se dají očekávat v květnu. V loňském roce se v celé ČR nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 % oproti roku 2023​.


Na ochranu před klíšťovou encefalitidou stále není pozdě. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastupuje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.

Klíště už dávno není jen problémem lesa

Riziko přisátí infikovaného klíštěte je přitom extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách. Změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce už i ve vyšších nadmořských výškách. „Dnes už není třeba chodit do hlubokého lesa. Klíšťata najdete i na zahradě, u vody nebo při sekání trávy na chalupě. Právě jaro a začátek léta představují hlavní sezónu přenosu infekce,“ říká MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka.

Text: redakce, foto: Shutterstock

Koupit časopis