Znovuzrozená tradiční metoda
Baňkování neboli vakuová masáž se u nás využívá hlavně k úlevě při potížích s pohybovým aparátem, ale spektrum pozitivních účinků je mnohem širší!
Možná vám neuniklo, že v poslední době řadě lidí vykukují zpod oblečení červená či tmavě fialová kolečka, která ovšem nejsou žádnou snadno odnímatelnou ozdobou, protože jsou přímo na těle. Týká se to i známých herců a hereček nebo sportovců. Nejedná se o žádnou nemoc, právě naopak. Například herečky Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow či bývalá zpěvačka Victoria Beckham nebo tenista Andy Murray či fenomenální plavec Michael Phelps využívají starobylou léčebnou metodu baňkování. Ulevuje totiž od bolesti, regeneruje namožené a ztuhlé svaly, pomáhá rozproudit lymfatický systém, odstranit toxiny z těla a nastartovat obranyschopnost organismu. V kombinaci s akupunkturou si ji některé celebrity nemohou vynachválit jako jeden z nejúčinnějších prostředků, jak se udržovat v kondici. Baňkování stále více využívají i tak zvaně normální smrtelníci.
Přikládání baněk
Jedná se v podstatě o vakuovou terapii. V praxi to znamená, že než terapeut přiloží speciální baňku, která může být skleněná, silikonová nebo gumová, na kůži, vytvoří v ní podtlak, a to například vyhořením kyslíku zapáleným smotkem vaty nebo tlakovou pumpou. V nádobce díky tomu vznikne vakuum a po okamžitém přiložení na kůži dojde k přisátí baňky a „vcucnutí“ kůže do ní. Baňky se přikládají buď na reflexní místa, akupresurní body, nebo bolestivé oblasti. Baňka na nich podtlakem způsobí silné prokrvení a okysličení.
Široké spektrum účinků
Obecně si baňkování klade za cíl posílit samoléčebné schopnosti organismu, regenerovat jej a zvýšit jeho výkonnost. Prostřednictvím této metody dochází k prokrvení tkáně a zlepšení krevního oběhu, k odplavení nahromaděných škodlivých látek z těla, podporuje se správná funkce lymfatického systému a látkové výměny. Pokud vás trápí ztuhlé svaly, bolesti zad, kloubů či krční páteře a v důsledku toho i bolesti hlavy nebo dokonce migrény, může baňkování pomoci i vám. Proceduru si nemohou vynachválit i ženy, které trápí bolestivá nebo nepravidelná menstruace. Sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje peristaltiku a sekreci a také zvyšuje kvalitu trávicích šťáv, které přispívají k dobrému trávení. Obecně má baňkování kladný vliv na imunitu, ale i na nervový systém, který zklidňuje. Pomáhá tak například s nervozitou, psychickým napětím nebo potížemi se spánkem.
Modřiny za to stojí
Délka procedury je individuální, pohybuje se mezi dvaceti a pětačtyřiceti minutami. Také cena se u jednotlivých terapeutů pochopitelně liší, ale bývá v rozmezí od 250 až do 800 korun; odvíjí se i od toho, zda je zároveň aplikována i akupunktura či jiná masáž. Lidé se po zákroku cítí lehčí, pružnější a plni energie. Po baňkování se doporučuje zvýšit příjem tekutin pro podporu vylučování toxinů z těla. Pokud vás zajímá, zda baňkování bolí, tak vězte, že to je velmi individuální – někdo je pociťuje jako jemný tah kůže, jiný cítí bolest. Předem se ale připravte na to, že v daném místě, kde dochází k podtlaku, vám vzniknou podlitinky, tedy ona zmíněná červená, někdy i červenofialová kola. Za několik dní zmizí, ale do té doby není vhodné se slunit nebo chodit do solária. Než fleky vymizí, můžete říkat, že stejnou ozdobou se pyšní i slavné herečky a vynikající sportovci, a nestydí se za ni! A jak často si baňkování dopřát? Podle konkrétních obtíží se s vámi terapeut domluví na intervalech, kdy podstoupit proceduru. Ze začátku to bývá jednou, někdy i dvakrát týdně.
Pomáhá, ale není pro každého
I když je baňkování bezpečná metoda, jsou skupiny lidí, které by se jí měly vyhnout. Rozhodně byste jej neměli podstoupit, pokud trpíte onemocněním krve, jako jsou trombózy, hemofilie nebo špatná srážlivost. Baňkování je nevhodné i při křečových žilách, cévních výdutích a gangrénách, otevřených ranách, hnisavých infekcích a onemocněních kůže, jakými jsou plísně, vředy, ekzémy nebo akné. Podstupovat byste jej neměli ani při závažných psychiatrických onemocněních, vysokém tlaku a v případě těhotenství. Terapeut nebo masér by se vás vždy měl zeptat na váš aktuální zdravotní stav. Pokud tak neučiní, měli byste se ihned poohlédnout po nějakém jiném.
Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock a archiv redakce